30 декември, 2009
Интервю - Международен ден на болните от муковисцидоза 21 ноември
Интервюто е за Дарик радио по повод 21 ноември - деня на болните от муковисцидоза със Светлана Атанасова (това съм аз), родител на дете страдащо от това коварно заболяване.
Политиката на министерство на здравеопазването спрямо болните от муковисцидоза
ОТГОВОР НА МИНИСТЪРА НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО Д-Р БОЖИДАР НАНЕВ НА ПИТАНЕ НА НАРОДНИЯ ПРЕДСТАВИТЕЛ КАЛИНА КРУМОВА
20.11.2009 г.
ОЩЕ: http://www.mh.government.bg/Articles.aspx?lang=bg-BG&pageid=427&categoryid=889&home=true
17 декември, 2009
Умирайки в България или живеейки в Европа?
Хипократовата клетва не важи.
09 декември, 2009
http://cfcenter.stanford.edu/
http://translate.google.bg/translate?u=http%3A//cfcenter.stanford.edu/&hl=bg&langpair=auto|bg&tbb=1&ie=windows-1251
Лечение и клиники в чубжина
http://www.mayoclinic.com/health/cystic-fibrosis/DS00287/DSECTION=symptoms
- Определение
- Симптоми
- Причини
- Рискови фактори
- Кога да се потърси медицинска помощ
- Тестове и диагностика
- Усложнения
- Лечение и лекарства
- Начин на живот и дома средства
- Справянето и подкрепа
http://health.ucsd.edu/specialties/pulmonary/cf.htm
http://cysticfibrosis.about.com/od/livingwithcysticfibrosis/a/CFcenters.htm
http://cfcenter.stanford.edu/
08 декември, 2009
Лозинка страда от рядкото заболяване муковисцидоза
ИЗТОЧНИК: http://novinitepro.bg/spetsialno/zhivot-i-zdrave/zhivot-napuk-na-drzhavnoto-zdraveopazvane.html
06 декември, 2009
Благодаря за подкрепата!
Вашата подкрепа ни дава сили да продължим! Благодаря!
Отбелязваме световния ден на болните от муковисцидоза
http://az-jenata.com/index.php?page=article&aid=9361
65 рози на депутатите от болни с муковисцидоза
http://www.puls.bg/health/news/news_3138.html
http://www.az-jenata.com/index.php?page=article&aid=9363
Да живееш с муковисцидоза! Л. М., на 22 години
http://www.puls.bg/health/inquisitive/news_3265.html
01 декември, 2009
17 ноември, 2009
16 ноември, 2009
Третиране на муковисцидоза
Екипен подход
Проучванията показват, че са по-добри резултати при пациенти с кистозна фиброза получават лечение от екип от специално обучени професионалисти в един от 115 акредитирани центрове CF рамките на Съединените щати.Екипът на ДФ членове често включват:
- Лекари
- Медицински сестри
- Специалистите по хранене
- Социални работници
- Физическа Терапевти
- Респираторни Терапевти
- Психолози
- Фармацевти
Медикаменти
Хората с муковисцидоза ще трябва да се вземат лекарства за останалата част от живота си. Някои от общата лекарства са:Антибиотици: вземат мерки за предотвратяване или лечение на инфекция. Понякога антибиотици се приема през устата, а понякога те са течност, която се изпарява и вдишването с помощта на машина наречена инхалатор.
Противовъзпалителни: противовъзпалително е лекарство, което намалява възпаление и подуване. Противовъзпалителни средства може да се предписва на пациенти, КФ за намаляване на оток на белите дробове и дихателни пасажи.
Стероидите са един вид противовъзпалителни лекарства, но те не се използват много често в лечението CF вече, защото те могат да причинят диабет или проблеми с бъбреците и костите. Нестероидни противовъзпалителни средства (НСПВС), като ибупрофен, са по-често предписваните в лечението CF.
Ензими: Един от проблемите, причинени от муковисцидоза е, че гъстите секрети от панкреаса се предотврати освобождаването на ензими в организма се нуждае да смила храната. Ако храната не се смила, тялото не може да поеме всички хранителни вещества. Хората с муковисцидоза трябва да се вземат хапчета, които съдържат необходимите ензими, преди всяко хранене.
Mucolytics: Mucolytics са лекарства, които помагат за тънка слуз и да направи по-лесно да се кашлица. Те често се предписват само на пациенти с кистозна фиброза, за да им помогне ясно своята дихателните пътища, на гъста, лепкава слуз, че ДФ причини. Понякога mucolytics се приема през устата, а понякога те се вдишат използва инхалатор.
Airway Клирънс
Една съществена част от муковисцидоза лечението е използването на различни техники, за да помогне разхлабят и отстранете слузта. Муковисцидоза пациентите трябва да имат тази терапия по няколко пъти на ден. Лечението ще включва един или повече от тези методи:Ракла "Физикална терапия (CPT): Тази терапия използва техника, наречена ударни инструменти, който включва художествена подслушване на ръцете на стратегическите области на гръдния кош. С новооткрити CF пациенти, на дихателната терапевт или медицинска сестра ще обикновено правя КПИ но родителите ще бъдат научени как да го направя, така че може да поеме лечението у дома. Типична сесия КПИ трае около 30 минути, и ще трябва да се направи до четири пъти на ден.
Вибрация: Друга техника, която понякога се извършва заедно с удар по време на КПИ е вибрация. Това е направено с ръце, но както името предполага, вибриращ движение се използват по-скоро, отколкото потупване движение.
Постурална Канализация: По време на КПИ, пациентът се поставя в позицията, че ще позволи на гравитацията, за да помогне на разхлабени секрети поток от белите дробове.Това е известно като постурална дренаж.
Надуваеми терапия Вест: Понякога, вместо ръчно КПИ, устройство, наречено жилетка и освобождаване на дихателните пътища ще бъдат използвани. В жилетка надува и deflates бързо да разхлабят слуз чрез леко изстискване движение. Ползите от използването на жилетка са, че пациентът може да направи това без помощта на лечението, както и сесиите само около 20 минути.
Flutter устройство: Също известен като трептене вентил, това малките преносими устройства, изглежда подобно на един инхалатор. Пациентът поставя в мундщука си устата и exhales твърдо. Устройството използва издишания въздух за създаване на вибрации на гръдния кош.
Диета
Хората с муковисцидоза не абсорбира правилно хранителни вещества от храната, която ядат, и работата на дишането причините те да горят допълнителни калории. Този двоен смъртоносен удар причинява недохранване и слаб растеж. За борба с хранителни проблеми, CF пациенти е необходимо до 50% повече калории, отколкото другите хора тяхната възраст. Специалистите по хранене създаде индивидуална диета планове, съобразени с нуждите на всеки пациент, но обикновено хората с муковисцидоза могат да очакват да:- Яжте 3 закуски и 2-3 хранения на ден
- Яжте храни с високо съдържание на протеини и мазнини
- Пийте храненето шейкове веднъж или два пъти на ден
- Приемайте витамин, особено витамини А, D, E и K, които не се съхраняват и при хора със CF.
Упражнение
Физическата активност е както краткосрочни и дългосрочни ползи за хората с муковисцидоза. Непосредствената полза е, че упражняват сили по въздуха чрез белите дробове и помага разхлабят слуз. В дългосрочна полза на упражнение е че тя помага за подобряване на сърдечно-съдовите заболявания и издръжливост, което дава допълнителна издръжливост на тялото да се бори с последствията от CF.Трансплантация на бял дроб
При кистозна фиброза прогресира и причинява тежко увреждане на белите дробове, transplation белия дроб може да бъде една възможност за лечение за хората, които отговарят на критериите. Докато белодробна трансплантация не е опция за everyody, тя се оказа доста успешна за някои пациенти с CF. Повече от 1600 души с муковисцидоза са получили трансплантации на бял дроб, а около половината от тях са оцелели в продължение на най-малко пет години след след получаването на новите си на белия дроб.Източници:
Bilton, D. (2008). Bilton, Д. (2008). Cystic fibrosis. Medicine. Муковисцидоза. Медицина. 36, 273 – 278. 36, 273 - 278.
Pitts, J., Flack, J., & Goodfellow, J. (2008). Питс, J., Flack, J., & Гуудфелоу, J. (2008). Improving nutrition in the cystic fibrosis patient. Journal of Pediatric Health Care. Подобряване на храненето в пациента кистозна фиброза. Вестник на детска здравеопазването. 22, 137-140. 22, 137-140.
- Муковисцидоза центрове - Информация за муковисцидоза центрове
- Недохранване в муковисцидоза - причината и лечението на недохранване в Cy ...
- Противовъзпалителни медикаменти - противовъзпалителни медикаменти в Кистозна Fib ...
- Муковисцидоза - By Category
- Забележителен Хората с муковисцидоза - Истории за хора с важни CYS ...
http://cysticfibrosis.about.com/od/treatment/a/CFtreatment.htm
15 ноември, 2009
Един ден от живота на болен с муковисцидоза!
11 ноември, 2009
Писмо до едно предаване...........
Казвам се Светлана Атанасова.
Моето писмо ще е по-различно. Пиша Ви като майка-майка на болно дете. Не знам дали мога да се вместя във формата на вашето предаване, но чувствам, че трябва да напиша това писмо точно сега.
Дъщеря ми Александра е на 12 години и е болна от рядко, генетично, тежко и прогресиращо заболяване наречено с трудното за произнасяне име МУКОВИСЦИДОЗА (Cystic Fibrosis). Както трудно се произнася, така и трудно се живее с тази болест. Това е едно изсмукващо силите заболяване, което изисква много грижи, усилия, процедури, лекарства – всеки ден без прекъсване. Заболяване, с което се раждаш и се бориш за нормален живот всеки ден, всеки час, непрекъснато. Казвам това, защото ако се отпуснеш рискуваш да влошиш здравето си и то безвъзвратно.
С риск писмото да стане много дълго, ще го напиша, защото знам, че ще го прочетете. Днес гледах вашето предаване, усетих искреност и загриженост в думите Ви. Тогава реших да Ви пиша.
Нашите деца страдат от хронични, често повтарящи се пневмонии, които не могат да се избегнат, въпреки ежедневните процедури и лекарства, които взимат. Дефектен ген е причината, която обръща живота им. Болният организъм произвежда гъст и лепкав секрет, който задръства белия дроб и го уврежда ден след ден. Също така, тези секрети пречат на панкреаса са произвежда така важния ензим – трипсин, които отговаря за разграждането и усвояването на храната от организма. Те трябва да пият изкуствени ензими по време на всяко хранене, правят инхалации по няколко пъти на ден, след това се прави дренаж, които отлепва секрета придружен с уморителна и изтощителна кашлица. Това е част от усложненията и терапията, която провеждат.
Нашите деца страдат, защото с растежа и развитието на болестта капацитета на белия дроб намалява и намалява възможността да дишат. Ако се опитате да дишате един ден през сламка, може би ще усетите, как се чувстват тези пациенти, когато се влошат – недостиг на въздух, задушаване придружено с непрекъсната кашлица. Ужасно е...
Днес докато гледах предаването Ви си пишех по скайпа с няколко майки като мен – майки на болни от муковисцидоза деца. Едната майка вече 10 дена е със сина си в болницата на венозно антибиотично лечение. Пуснали ги градска отпуска, колкото да се изкъпят и се връщат пак там. Питам я: „Много ли е травмирано синчето й от болницата?” А тя ми отговаря: „Да, но той е много силен, когато му търсят вената и го бодат за поредния абокат, той не плаче, стиска зъби, а сълзите му текат по лицето от болката, но е свикнал”.
Аз знам, че с това не може да се свикне, та той е само на 6 годинки. Просто нашите деца са много силни, смели и борбени.
Друга майка ми пише: „Когато се задушава и отиваме в несвяст до болницата за да я сложат на кислород, но ми кажат, че няма места ми иде да умра от болка, гняв и безсилие.”
Трети човек-възрастен пациент с муковисцидоза, на 25години ми пише: „Отидох до бърза помощ в 02 часа посреднощ, но ме върнаха, защото не можели да ми помогнат, не знаех дали ще изкарам ноща”???????
Това е ужасно, толкова много болка, борба, и в същото време надежда и вяра.
Моята дъщеря е на 12години сега. Опитвам се да забравя дългите престои по болниците. Правим всичко, което е по-силите и възможностите ни, но знам, че не е достатъчно. Защото извън България, в развитите държави правят много повече. Както в терапията-поддържащото лечение, така и в подкрепата на семействата – психологическа и финансова. Защото това е огромно бреме. Това е едно много скъпо заболяване. Лечение все още няма, но има животоподдържаща терапия, която дава реален шанс нашите мили деца да живеят сравнително нормално. С повече грижи и средства няма дори да им личи, че страдат от нещо. В чужбина има много повече шансове да се лекуват и живеят.
Имам и по-малка дъщеричка, на 4 години, която е само носител на болестта. Сега когато гледа как правя дренажа на кака й, иска да го прави и тя. Ще я науча да й помага и подкрепя. Надявам се да се обичат и като големи, както е сега.
Пиша това писмо, за да разкажа за нас и за още около 200 семейства като нас в България. Моята цел е да разкажем на обществото, че нас ни има, да кажем на другите родители като нас, че трябва заедно да постигнем по-добър живот за нашите деца.
Ще цитирам писмо до мен от една американка, която пише книги и печалбата дарява за подобряване живота на болните от тази болест: „Здравейте, аз съм майка на 3 деца, едното от тях е болно. Светлана, много се радвам да говоря с теб от толкова далече. Да поддържаме връзка. Казват, че сме близо до лечение, затова ще продължавам да се опитвам да продавам книги”.
Дори и да не включите моята история в предаването, ще съм доволна, че още един човек научи за нас и Ви благодаря за това.
Ще завърша с думите: „КАЗВАТ ЧЕ СМЕ БЛИЗО ДО ЛЕЧЕНИЕ”
ДАНО СКОРО ОТКРИЯТ ЛЕК ЗА ТОВА СТРАШНО ЗАБОЛЯВАНЕ!!!
С уважение:
Светлана Атанасова – родител на болно дете
10 ноември, 2009
Пожелавал ли си някога света да е едно по-добро място...
"Пожелавал ли си си някога кралство,
малко братче или сестричка,
да летиш, да бъдеш супергерой,
или принцеса???
Пожелавал ли си някога света да е едно по-добро място,
където никой не е тъжен или уплашен
и болните деца да оздравеят и да играят завинаги...
Ние си пожелаваме това всеки ден...
Чрез самоотвержените акции
на отдадени хора и щедри дарители,
Ние ще сбъднем това желание."
"Cystic Fibrosis Foundacion"
Международен ден на болните от мукувисцидоза
На 20.11.2009г. (петък) ще се отбележи Международния ден на болните от муковисдидоза.
Събитието се организира съвместно с Асоциация "Муковисцидоза" и Национален Алианс на хора с редки болести (НАХРБ).
На този ден близките на болни от муковисцидоза ще се съберат пред Парламента и ще подарят 65 червени рози-символ за болните от муковисцидоза. По този начин ще изразят своите протести и надеждата, че най-накрая ще им бъде обърнато внимание и решeни основните проблемите на тази група болни.
Каним всички, които имат желание да подкрепят този "празник" да заповядат в 8.00 часа на 20.11.2009г. пред Парламента; пл. "Народно събрание" 2
История на символа "65 Рози"
През 1965 г. Мери Вайс, майка на три момчета, и трите болни от муковисцидоза, започва работа за Фондация “Муковисцидоза". Нейната работа била да търси финансова подкрепа за научните изследвания, посветени на муковисцидозата. Нейният 4 годишен син Ричард бил неволен слушател на дългите й телефонни разговори. След няколко дни Ричард влязъл в стаята на майка си и казал: “Мамо, знам за какво работиш." Мери била много изненадана, защото синът й не знаел с какво се занимава тя, нито знаел, че е болен от муковисцидоза. “За какво работя, Ричард?", попитала тя. “Ти работиш за 65 Рози (cystic fibrosis – sixty-five roses)", казал той невинно. Безмълвна, Мери прегърнала сина си и през сълзи промълвила: “Да, миличко, аз работя за 65 Рози." От този ден нататък, вече повече от 40 г., 65 рози се използва от всички деца да назовават своята болест. Така розата, този древен символ на любовта, е възприета като официален символ на всички Асоциации по муковисцидоза по света.
"Всеки жест означава много за хората, които ежедневно се борят с муковисцидоза!"
ПЪРВА ЕВРОПЕЙСКА СЕДМИЦА ЗА ИНФОРМИРАНОСТ ЗА БОЛЕСТТА МУКОВИСЦИДОЗА
ЕВРОПЕЙСКИТЕ МВ ПОСЛАНИЦИ ПОДКРЕПЯТ СЕДМИЦАТА ЗА МВ
Основните цели на CF Europe са:
Лепкава слуз задръства белите дробове и храносмилателната система. 1 от 30 европейци е носител на гена, причиняващ МВ.
Повече от 40 000 деца и младежи живеят с това заболяване.
Някои доживяват до 50-годишна възраст...
Други умират на 5, в зависимост от това, къде живеят в Европа.
Достъпът до добро медицинско обслужване води до по-дълъг и по-добър живот на всички пациенти с МВ.