29 юни, 2013

ПОКАНА за Годишна среща на Асоциация „Муковисцидоза“



ПОКАНА
за
Годишна среща на Асоциация „Муковисцидоза“

Ръководството на Асоциация „Муковисцидоза“ свиква на спешна среща всички пациенти, родители и хора ангажирани с проблемите на болните от муковисцидоза в България.
Срещата ще се проведе на 06.07.2013г. (събота)  от 11.00 до 17.00 часа в аудиторията на УМБАЛ “Александровска” ЕАД, Клиника по детски болести, ул. “Св. Георги Софийски” № 1 София 1431.
Дневен ред:
  1. Отчет на дейността.
  2. Обсъждане на всички наболели въпроси и предимно въпросите свързани с приемането, съхраняването и разпределянето на бъдещи дарения.
  3. Предложения за бъдещата дейност на Асоциация „Муковисцидоза” и разпределяне на задачите.
Присъствието е желателно. Надяваме се на активно участие от Ваша страна.
Подробности относно организирането на пътуването на хората от отдалечени райони очаквайте съвсем скоро. Моля обадете се на някой от следните телефони.

Лица за контакт:
Атанаска Георгиева, регион Варна – телефон: 0878 944 688
Мария Калчева, регион Пловдив – телефон: 0897 823 075
Мирослава Млечкова, София – телефон: 0898 455 014
Светлана Атанасова – телефон: 0899 850 441
Румяна Михова – телефон: 0898 490 411

Управителен съвет на Асоциация „Муковисцидоза“:
Светлана Христова Атанасова – председател;
Любен Иванов Михов – зам. председател;
Мария Бориславова Недева – секретар-координатор;
Мирослава Петкова Млечкова – член;
Янка Димчова Мирчева – член;

Първия Български Бутон за споделяне

15 юни, 2013

Интервю с доцент доктор Иванка Галева


ИЗТОЧНИК: http://www.f2ftv.net/2013/06/15/%D0%B4%D0%BE%D1%86-%D0%B4-%D1%80-%D0%B8%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%BA%D0%B0-%D0%B3%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D0%B2%D0%B0-%D0%B4%D0%BD%D0%B5%D1%88%D0%BD%D0%B8%D1%8F%D1%82-%D0%B4%D0%B5%D0%BD-%D0%B7%D0%B0-%D1%85/#more-6162

 Доц. Д-р Иванка Галева: Днешният ден за хората, които страдат от муковисцидоза, трябва да извоюва утрешния
Публикувано на юни 15, 2013 от в Новини
muko-1uni12 

107 болни от муковисцидоза получават протоколите си от доц. Д-р Иванка Галева, завеждащ Педиатрична клиника към Александровската болница в София. В карето, в което се намира лечебницата, са съсредоточени няколко болнични заведения. Около които едно крехко момиче от Пазарджик преди няколко години е обикаляло, чукайки от врата на врата, за да го приемат. Тръгнало си е с температура и с може би – отишло си завинаги уважение към здравната ни система.
Днес на входа на детската клиника на Александровска стои табела, която указва, че тук се помещава Център по муковисцидоза. Минути по-късно разбирам, че Центърът е само две табели – отвън и вътре – и заключена врата към три малки помещения с коридор. Дарени, но не ползвани заради липса на регламент, по който да заработят.
Момичето, което тогава си е тръгнало без помощ от болниците, днес също е със сериозна инфекция. И няма как да намери лечебно заведение, където двуседмичен курс на лечение със скъпоструващи медикаменти може да се осигури без да се прави нова кампания, за да си осигури средства за това. Защото клиничната пътека за бронхопневмония , по която се лекуват хората с муковисцидоза, просто не върши работа – нито като средства, нито като престой в болницата.
F2F TV се срещна с доц. Д-р Галева, за да потърси нейния поглед към решаване на проблема с достъпа на хората, които страдат от муковисцидоза, до достойно и качествено лечение. Вижте интервюто по-долу и подкрепете кампанията „Муковисцидоза – да добавим живот“ с един лайк на фейсбук страничката й ... защото голямата й цел е въвеждането на стандарт, който ще даде равен шанс на децата и младежите с тази диагноза да живеят така, както това се случва в Европа и САЩ.
Ще кажете защо ви занимавам с това днес, когато държавата отново е гореща и гражданското общество кипи… Ще ви отговоря: защото всяка минута забавяне на спешните стъпки, по които държавата трябва да тръгне, за да осигури на хората с тази диагноза правото им да бъдат лекувани адекватно, наистина коства човешки живот.
„Днешният ден за хората, които страдат от муковисцидоза, трябва да извоюва утрешния“ – казва доц. д-р Галева. Чуйте във видео-интервюто…





Първия Български Бутон за споделяне

10 юни, 2013

Вторник - 11 юни - нова надежда...

След участието на Тони Алексиев при Слави миналата седмица, утре, вторник, 11 юни, министърът на здравеопазването Таня Андреева, до която Асоциация Муковисцидоза внесе писмо с искане за спешна среща, също ще гостува в Шоуто....

http://www.slavishow.com/11-%D1%8E%D0%BD%D0%B8-2013-%D0%B3-%D0%B4-%D1%80-%D1%82%D0%B0%D0%BD%D1%8F-%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D1%80%D0%B5%D0%B5%D0%B2%D0%B0/

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.174870496013320.1073741837.141042389396131&type=3

Това е Антон Алексиев. Живее с болестта муковисцидоза толкова дълго, че вече не помни как се живее без нея. Тони не е спрял да се бори за живота си. Преодолявайки безхаберието на властите у нас, преодолявайки статистиката за преживяемостта у нас с тази болест, преодолявайки собствените си съмнения... преодолявайки всяка минута. В името на живота! Тони е част от филма, по който работи екипът на F2F TV... защото с духа си добавя живот!Борба за живот (2 снимки)


















 Муковисцидоза - да добавим живот 

приятели, снощи Антон Алексиев, с когото ви срещнахме още през март, гостува в Шоуто на Слави и разтърси зрителите с разказа си за това какво знаи да се живее с болестта муковисцидоза... Тони е с онзи борбен дух, който може да носи човек, вярващ единствено и само в собствените си сили... Пожелавам на всички, които се докосвате до рядкото заболяване заради свой близък, приятел или роднина, или ако би сте болни - да съхраните вярата си и занапред... Добрата новина е, че темата за муковисцидозата вече пробива и националния ефир... а ние сме твърдо решени да пробием и дълголетното пренебрегване от страна на политиците и законотворците на проблемите с лечението... Благодарим на екипа на Слави и на него самия, но още повече благодарим на вас, които всекидневно подкрепяте каузата за достоен живот на хората, които страдат от болестта! Разпространете сред приятелите си тази страничка и станете нейни посланици, за да научават все повече и повече хора защо спешно трябва да се въведе евростандарта... Един лайк може да добави живот ... със съпричастието си... 

Във филма за хората с муковисцидоза ще ви покажем как този млад мъж живее с диагнозата вече 15 години, но не спира да спортува. Тук може да чуете разказа му за това как рядката му болест се опитва да промени живота му. Антон Алексиев пред f2ftv...



Муковисцидоза - да добавим живот  

Приятели, на среща с Омбудсмана на Републиката Константин Пенчев вчера получихме уверение за пълна подкрепа на каузата за въвеждане на евростандарт. Той се ангажира да съдейства за среща с министъра на здравеопазването Таня Андреева. Днес внасяме писмо в министерството с искане тя да се случи час по-скоро.

Първия Български Бутон за споделяне

08 юни, 2013

Британка разказа как 32 г. се бори с муковисцидозата

Източник: http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=2037248


"Цветята в двора ми цъфтят, слънцето напича мен и кучето ми Рози, което лежи спокойно, сякаш знае, че ако се затича, може да откачи тръбичките на апарата, който ми доставя кислород 24 часа в денонощието. Хубавото време най-после настъпи, а аз от 9 месеца съм в списъка на чакащите за двойна белодробна трансплантация."
Така започва разказът на британката Шарън Бренън, която страда от муковисцидоза, или кистична фиброза. Очаквайки операцията, тя решава да разкаже пред в. "Гардиън" за своите страхове и надежди, за да накара хората да разберат през какво преминават страдащите от това заболяване. Самата Шарън работи като журналист на свободна практика и поддържа блог, посветен на новостите в изследванията на тежките болести.
Лекарите казали, че може да се наложи да чака за трансплантацията около 2 години, докато се намери подходящ бял дроб. "Близките и приятелите ме питат дали ме е страх от операцията, която ще продължи поне 7 ч и след която ще трябва да лежа в интензивното дни наред. Но тъй като няма достатъчно органи, моят най-голям страх всъщност не е операцията, а мисълта колко тежко ще стане състоянието ми преди нея", казва Шарън.

"Така че се налага да мисля и да се подготвям за смъртта, когато се надявам да живея. Бъдещето ми е въпрос на ези-тура. Но надеждата, че с новите дробове ще стана отново независима и ще мога да се разхождам дълго със съпруга си, без да имам нужда от инвалиден стол, ме кара да се боря", продължава британката.
Шарън се ражда с муковисцидоза - генетично дегенеративно заболяване, при което е трудно да се диша и да се смила храната. В Европа и САЩ то се среща средно при 1 на 2500 раждания. Причинява се от мутация в ген, отговорен за процесите на потенето и отделянето на храносмилателни сокове и на слуз. Това води до нарушен транспорт на хлорни и натриеви йони през епителния слой, поради което се образува гъст вискозен секрет в белите дробове, панкреаса, черния дроб и червата.
Шарън имала и брат близнак, роден напълно здрав. Но при нея още 24 ч след раждането станало ясно, че нещо не е наред. Тя не можела до поема никаква храна и лекарите помислили, че е блокаж на червата. Още в родилното имало опасност да умре от глад. Направили първата операция и останала 7 седмици в кувьоз в интензивното. Тогава лекарите се усъмнили и приложили тест за потене, който показал, че в потта има 100 пъти повече сол, отколкото при другите деца.
Това потвърдило подозренията за кистичната фиброза. "Лечение все още няма и когато бях млада, специалистите казваха, че продължителността на живота на хората като мен е 31 г. Сега аз съм на 32 г. и фактът, че все още ме има и че средната продължителност на живота бе удължена до 41 г., говори, че има напредък в лечението, лекарствата и изследванията", казва Шарън. Независимо от това обаче състоянието се влошило до степен, че днес само 20% от дробовете работят. Останалите методи на лечение изчерпали възможностите си и станало ясно, че ще се наложи присаждане.
Въпреки тежкото заболяване Шарън опитвала да живее като останалите Гълтала близо 50 хапчета дневно и правела многобройни инхалации за прочистване на дробовете и за да може да смила храната, но не се отказвала да бъде като другите. Ходела на училище, завършила добър университет, където получила магистърска степен. Обиколила много държави в света с раница, пълна с лекарства. Благодарение на добри и подкрепящи я приятели и на позитивното си мислене тя винаги откривала начин да бъде на местата, които привличали младежите на същата възраст. Посетила Близкия изток, Африка и Русия. "Понякога ужасната ми кашлица караше непознатите около мен да ме гледат с отвращение, но аз развих способността да бъда горда с това, което съм, и да не им обръщам внимание", разказва Шарън.
През 2006 г., когато тогавашният британски премиер Гордън Браун обяви, че 4-месечният му син Джеймс Фрейзър има муковисцидоза, Шарън му написа отворено писмо, за да го подкрепи в трудния момент, макар че "животът на болните е въртележка от операции, непрекъснато гълтане на лекарства и ходене на физиотерапия", написа тя тогава.
Годините минавали и дишането на Шарън ставало все по-затруднено и все повече се изчерпвали възможностите да води активен живот. От миналата година насам тя вече не можела да излиза навън и все по-често отлагала срещите си с приятели, защото била прекалено уморена, за напуска апартамента си. Използвала извинението, че има лош ден, докато изведнъж осъзнала, че всеки ден е лош. Най-обикновени неща като това да се къпе и облича станали непосилни. "Съпругът ми трябваше да поеме повече неща вкъщи, тъй като аз бях изтощена от усилието просто да дишам", продължава разказа си британката.

Последвали шест месеца на тестове, за да се разбере дали тялото ще устои на трансплантацията. И макар да било ясно, че това е шансът да се оправи, тя дълго не можела да свикне, че ще трябва да смени белите си дробове с тези на някой друг.
От момента, когато влязла в списъка на чакащите за присаждане, Шарън вече не трябвало да се разделя с мобилния си телефон и да се отдалечава на повече от 4 ч каране от болницата, където ще стане присаждането.
"Ако имам късмет да стигна до операция, знам, че това ще е, защото той или тя в най-тежкия момент на загуба е помислил за чуждия човек и му е подарил бъдеще, като е дарил органите на скъпия си починал близък. Невероятната щедрост на някое семейство в траур може да избави моето семейство от същото страдание", казва британката.
"Фокусирах се върху голямата любов, която изпитвам към приятелите и семейството си. Това не може да изтрие страха ми от бъдещето, но го направи по-контролиран", казва оше Шарън Бренън.

България е с най-лоши показатели в Евросъюза

България е сред страните с най-лоши здравни показатели и най-къс живот на болните от муковисцидоза. Според статистиката засегнатите от заболяването у нас са малко над 200 души, повечето деца.
Болестта изисква системни грижи и непрестанно лекарско наблюдение. Медикаментите и жизненонеобходимите инхалатори обаче са много скъпи, а българските пациенти и техните семейства често трябва да разчитат на благотворителност, за да си ги доставят.

От години хората, засегнати от заболяването, и близките им настояват за единен европейски стандарт за лечение, който да въведе специална клинична пътека за заболяването. Те обаче започват борбата си отначало с идването на всяко ново правителство и решаването на тежките им проблеми се отлага. Така към голямата лична драма на тези хора се прибавя и безкрайното ходене по мъките заради безхаберието на институциите и политиците.
За сравнение с Великобритания изобщо не може да става въпрос. Там държавата изцяло поема грижите и лечението на пациентите с муковисцидоза. Има неонатален скрининг, който от раждането установява дали бебето страда от заболяването и се започва ранната терапия, водеща до дълъг и качествен живот. Самата здравна каса там спонсорира намирането на нови начини на лечение, сред които е и генната терапия.

Първия Български Бутон за споделяне

04 юни, 2013

Помниш ли? Човек си. Като всички.

 Ако бродиш жаден през пустиня
и от слънце палещо изгаряш,
важно ли ще бъде, че си с име,
пред което всеки се покланя?

Ако болест страшна те достигне
и е за живота ти опасна,
важно ли ще бъде, че събираш
от години своите богатства?

Ако нямаш време да изтриеш
на дете разплакано сълзата,
струва ли си вечер да отпиеш
виното от чашата с позлата?

Сили не намираш да погалиш
с топла ласка птица наранена .
Да, но пред приятели се хвалиш,
че си бил в Париж и във Виена .

Твоят свят е празна бутафория -
рози от стъкло, безгласни птички,
мъртви като живата история.
Помниш ли? Човек си. Като всички.

Вики Горанова


Първия Български Бутон за споделяне